Anasayfa Wordpress WordPress Veritabanı Temizliği

WordPress Veritabanı Temizliği

5 dk. Okuma süresi
1
Wordpress Veritabanı Temizliği

WordPress veritabani temizliği sayesinde site performansını az da olsa arttırabilirsiniz. Eğer, artık kullanmadığınız tema ve eklentileriniz varsa silseniz bile sitenizin veritabanında barınmaya devam edecektir. Veritabani boyutunuzun artması ve tablolar içerisinde bulunan gereksiz veriler, veritabanınızda şişirme yapacaktır. Ayrıca, veritabanından kaynakli site yavaşlaması yaşıyorsanız bunun sebebi; yayınladığınız yazilarin eski sürümleri, geçici beslemeler ve silinen / spam yorumlar olabilir. WordPress sitenizin veritabani temizliğini belirli aralıklarla yapmak hem sitenizin performansını iyileştirir hem de veritabanında gereksiz bilgilerin tutulmamasi saglar. Sizde wordpress Veritabanı Temizliği nasıl yapılır merak ediyorsanız yazımın devamında detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Wordpress Veritabanı Temizliği

WordPress Veritabanı Temizleme

WordPress veritabanı temizliği yaparken en iyi yol, eklenti yardımıyla işlem yapmaktır. Manuel olarak inceleme sırasında yanlış bir tablo veya satır silerseniz veritabanı bozulacağı için siteniz açılmayacaktır. WordPress veritabanı bakımını mutlaka eklentiyle yapın. Veritabanı temizliğine başlamadan önce mutlaka iki kez yedek alın.

WordPress Veritabanı Optimizasyonu

Bu yazımda sizin için önerdiğim wordpress veritabanı bakım eklentisini anlatacağım. Bu eklenti ile wordpress veritabanı temizliğini yapabileceksiniz. Bu işlemin genel adı: WordPress veritabanı optimizasyonu

Bu işlemde kullanacağımız eklenti: Advanced Database Cleaner

Advanced Database Cleaner
Advanced Database Cleaner

Eklentiyi sitemize kurduktan sonra etkinleştiriyoruz ve advanced database cleaner eklentisinin optimize sayfasına giriş yapıyoruz. Veritabanı temizliği yapmadan önce mutlaka veritabanı yedeğini alın.


Wordpress Veritabanı Temizliği
WordPress Veritabanı Temizliği

Advanced database cleaner eklentisinin sayfası yukarıda ki görseldedir. Veritabanı temizliği için; sürümler, otomatik taslaklar, sahipsiz yazı bilgileri ve kontrol paneli geçici beslemeler seçeneklerini seçin ve aşağıda ki işlem seçim alanından Temizle seçeneğini seçin ve Uygula butonuna basın. Artık wordpress sitenizin veritabanında bulunan gereksiz bilgileri silmiş oldunuz. Yanlış bilgileri sildiyseniz, yedek aldığınız veritabanını tekrar yükleyebilirsiniz.


WordPress Veritabanı Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

Yine aynı eklenti üzerinde bulunan Optimize özelliği sayesinde, wordpress veritabanı optimizasyonu yapabilirsiniz. Nasıl yapıldığını yazımın devamında anlattım.

Advanced Database Cleaner eklentisinde bulunan “Optimize et” sekmesine geçiş yapıyoruz ve optimize edilmesi gereken tabloları bize gösteriyor. Optimizasyon yapılmasını istediğiniz tabloları seçin ve işlem seçimini Optimize et şeklinde yapın ve uygula butonuna tıklayın.

WordPress veritabanı temizliği ve optimizasyonu bu eklenti ile çok basit. Fakat işlem yapmadan önce veritabanı yedeğini almayı unutmayın. Veritabanı üzerinde yapılan işlemler risklidir ve her hangi bir hatadan dolayı veritabanı kullanılmaz hale gelebilir.

Wordpress Veritabanı Optimizasyonu
WordPress Veritabanı Optimizasyonu
Daha fazla yükle
Daha fazla yükle Mehmet DEMİR
Daha fazla yükle Wordpress

Bir yorum.

  1. Erkan

    Aralık 13, 2018 at 4:38 pm

    Zaman zaman wordpress veritabanını fazlalıklardan temizlemek ve bakım yapmak iyi olur diye düşünüp temizliğe girişeceğim, teşekkür ederim.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Domain Transfer Kuralları

Domain transfer kuralları, alan adınızı başka bir firmaya transfer etmek için gerekli şart…