Anasayfa Wordpress WordPress LiteSpeed Cache Ayarları

WordPress LiteSpeed Cache Ayarları

8 dk. Okuma süresi
3
LiteSpeed Cache Ayarları

Bu yazımda, WordPress litespeed cache (LSCACHE) ayarlarının nasıl yapılacağını anlatacağım. Litespeed cache eklentisi sayesinde wordpress sitenizin sayfa yüklenme hızını arttırabilirsiniz. Litespeed alt yapısını kullanan hosting veya sunucunuz varsa, Litespeed Cache eklentisi sayesinde wordpress sitenizin hız değerleri mükemmel olacaktır. Site açılma hızı ne kadar iyi olursa, siteniz Google gözünde o kadar değerli olacaktır. Google, hızlı açılan sayfaları sever çünkü botların, sitenizi tarama süresi daha kısa olacaktır. Eğer LiteSpeed alt yapısını kullanan hosting veya sunucunuz varsa WordPress litespeed eklentisi ve ayarları sayesinde site hızınızı mükemmele yakın bir şekilde optimize edebilirsiniz. WordPress litespeed ayarları için yazımın devamını incelemeniz yeterli olacaktır.

WordPress LiteSpeed Cache Ayarları

Daha fazla uzatmadan, wordpress litespeed cache ayarlarını yapmaya başlayalım.
İlk olarak litespeed cache eklentisi aktifleştiriyoruz.

litespeed cache ayarları
litespeed cache ayarları

Litespeed eklentisinin Cache bölümünde ki ayarları bu şekilde yapmanızı öneririm. Görsel aşağısında seçeneklerin açıklamalarını yazdım.

litespeed ayarları

Cache Logged-In Users: Giriş yapan kullanıcıları için önbelleklemeyi(cache) aktif et.

Cache Commenters: Sitenize yorum yapan kişiler için önbelleklemeyi aktif etmenize yarar. Bu seçeneği devre dışı bırakırsanız yorum yapan kişiler siteye, önbelleksiz olarak ulaşacaktır.

Cache REST API: WordPress REST API isteklerini önbelleklemeye yarar.

Cache Login Page: WordPress sitenizin kullanıcı giriş sayfasını önbellekler. Eğer temanız özel giriş sayfası kullanıyorsa bu seçeneği aktifleştirmeyin.

Cache favicon.ico: Sitenizin, tarayıcılarda gözüken favicon’unu önbelleğe alır. Gereksiz bir seçenek olduğu için sitenize bir fayda sağlamayacaktır.

Cache PHP Resources: Temanızın ve eklentilerinizin PHP isteklerini ve kaynaklarını önbelleğe alır. Bu sayede siteniz daha hızlı açılır.

Cache Mobile: Siteniz mobil uyumluysa veya temanız mobil temayı destekliyorsa bu özelliği aktifleştirmeye gerek yoktur.


Litespeed Cache, Purge Ayarları

WordPress litespeed cache ayarlarının ikinci kısmında ise, purge yer almaktadır. Bu bölümde litespeed purge ayarlarını göstereceğim.

Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları
WordPress LiteSpeed Cache Ayarları

Bu bölümde, purge seçeneğine tıklandığında temizlenmesini istediğiniz sayfaları seçiyoruz. All pages özelliğini aktif edin ve kaydedin.


LiteSpeed Cache Optimize Ayarları

En önemli ayar bölümüne gelmiş bulunuyoruz. Litespeed optimize ayarlarını bu bölümde anlatacağım. Hangi özelliklere dikkat etmenizi ve aktifleştirmenizi öğrenmiş olacaksınız.

LiteSpeed Cache
LiteSpeed Cache

CSS Minify: Temanızda ki ve eklentilerinizde bulunan CSS dosyalarını sıkıştırır.

CSS Combine: Bu özellik temanız tarafından desteklenmiyorsa kullanmayın. Temanız desteklemiyorsa, site görünümünüz bozulabilir.

CSS HTTP/2 Push: Bu özellik, css dosyalarınızı direkt olarak tarayıcıya gönderilmesini sağlar ve aktifleştirilmesi önerilir.

JS Minify: JS dosyalarınızı otomatik olarak sıkıştırır ve sitenizin hızı için oldukça etkilidir. Mutlaka aktifleştirmenizi öneririm.

JS Combine: Genellikle bu özellik aktif edildiğinde temada bozukluklar olur. Temanız bu özelliği desteklemiyorsa aktif hale getirmeyin.

JS HTTP/2 Push: Aynı css istekleri gibi, js isteklerini direkt olarak tarayıcıya gönderilir. Sitenizin performansını arttırabilir.

Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları
WordPress LiteSpeed Cache Ayarları

Litespeed cache optimize ayarlarının devamı bu şekildedir.
HTML Minify: Sitenizin HTML görünümünü sıkıştırır ve sayfa yüklenme hızını arttırır. Mutlaka aktifleştirilmesi gereken özelliklerdendir.

Inline CSS Minify: Bu özellik sayesinde, temanızın dışarıdan değilde içerisinde direkt olarak kullandığı CSS kodlarını sıkıştırır bu sayede sayfa yüklenme hızını arttırmaya katkı sağlar.

Inlıne JS Minify: Aynı css minify gibi, temanızın içerisinde bulunan sayfa içi js kodlarını sıkıştırır ve performansa katkı sağlar.

Exclude JQuery: Bu özellik, JQuery tanımlı kodları optimizeden hariç tutar. JS Combine özelliğini aktif hale getirdiyseniz ve hatalar çıkıyorsa bu özelliği aktif ederek bozulmaları ve hataları giderebilir.


Yazı güncellenecektir.

Daha fazla yükle
Daha fazla yükle Mehmet DEMİR
Daha fazla yükle Wordpress

3 Yorumlar

  1. Fatih can

    Ekim 4, 2018 at 9:20 am

    Litespeed cache ayarları sayesinde sitemi hızlandırdım teşekkürler

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Domain Transfer Kuralları

Domain transfer kuralları, alan adınızı başka bir firmaya transfer etmek için gerekli şart…