WordPress Hummingbird Nasıl Kullanılır?

27

WordPress Hummingbird eklentisi, WPMUDEV tarafından geliştirilen ücretsiz ve ücretli versiyonu bulunan bir optimizasyon eklentisidir. Hummingbird eklentisi sayesinde, wordpress sitenizi çok kolay bir şekilde optimize edebilirsiniz. Geliştirilmiş arayüzü ve kullanıcılar için basitleştirilmiş kullanımı ile zorlanmayacaksınız. Fakat wordpress Hummingbird eklentisi için doğru ayarları yapmanız gerekiyor, en iyi ayarlar en iyi performansı sunar. Bu yazimda sizlere wordpress Hummingbird ayarları ve nasıl kullanılacağını detaylı bir şekilde anlatacağım. Diğer wordpress rehberlerine bakmak için anasayfaya gidebilirsiniz.

WordPress Hummingbird Ayarları

WordPress hummingbird eklentisi sayesinde sitenizin performansını arttırabileceksiniz. Kolay kullanımı  ve hummingbird ayarları sayesinde wordpress siteniz için en iyi performansı elde edebileceksiniz.

Wordpress Hummingbird
WordPress Hummingbird ayarları

Hummingbird eklentisini sitemize yüklüyoruz ve etkinleştiriyoruz.
Eklenti sayfası: https://tr.wordpress.org/plugins/hummingbird-performance/


WordPress Hummingbird Eklentisi

Daha fazla uzatmadan wordpress hummingbird eklentisi ayarlarına geçelim. En iyi performans için ayarları, yazımın devamında detaylı bir şekilde anlatacağım.

Wordpress Hummingbird
WordPress Hummingbird

Yukarıda ki görselde gördüğünüz gibi, sitemizde eksik olan optimizasyonları buldu ve bize bildirdi. (Bu yazı için optimize edilmemiş site kullanılmıştır)

Şimdi ise: Hummingbird eklentisinin anasayfasında bulunan GZIP ayarlarına geçelim. GZIP etkinleştirilmemiş nesneleri buldu ve gösterdi.
Configure butonuna tıklıyoruz ve gzip ayarlarına geçiyoruz.

Wordpress Hummingbird Eklentisi

Konfigürasyon sayfasında, sunucunun alt yapısını seçiyoruz. Kullandığım sitenin alt yapısı Litespeed olduğu için ben seçimimi bu şekilde yapıyorum. Siz seçiminizi yaptıktan sonra Apply rules yani kaydet butonuna tıklayın.

Wordpress hummingbird

Gördüğünüz gibi, Gzip etkinleştirilmemiş nesneler için gzip otomatik olarak etkinleştirildi. (Gzip, sitenin daha hızlı açılmasını sağlamaktadır)


WordPress Hummingbird CSS ve JS Sıkıştırma

Şimdi sırada, sitemizde bulunan css ve js dosyalarını sıkıştıracağız. WordPress hummingbird eklentisi , bizim yerimize otomatik olarak css ve js dosyalarımızı sıkıştıracak ve sitemizin daha hızlı açılmasını sağlayacaktır.

Wordpress Hummingbird
WordPress Hummingbird

Eklentinin anasayfasında ki Asset Optimization bölümünde bulunan Active;etkinleştir butonuna tıklıyoruz.

Wordpress Hummingbird
WordPress Hummingbird

Sitemizde bulunan tüm css ve js dosyalarını bulmak için tarama yapılıyor. Bulunan dosyaların sayısı, kullandığınız temaya ve aktifleştirilmiş olan eklentilere bağlı olarak değişmektedir.

Örnek olarak aşağıda ki görseli inceleyin. Görselde, sitede bulunan css dosyaları gösteriliyor. Css ve js dosyalarını listeledi ve daha önceden optimize edilmiş dosyalarda değişiklik yapmamıza izin vermiyor. Css ve js dosyalarınızı sıkıştırmak için yanında bulunan ikona tıklayın (tıklandığında mavi olacaktır) ve sayfanın aşağısından değişiklikleri kaydedin.Wordpress Hummingbird


WordPress Hummingbird Cache

Bu eklentinin en önemli özelliklerinden biri de içerisinde gelişmiş ve stabil çalışan cache sistemi barındırmasıdır. WordPress hummingbird cache ayarlarını öğrenmek için yazının devamını inceleyin.

Wordpress Hummingbird Cache
WordPress Hummingbird Cache

İlk olarak, wordpress hummingbird cache sayfasına giriyoruz ve “Aktif et” butonuna tıklıyoruz.

Wordpress Hummingbird Cache
WordPress Hummingbird Cache

WordPress hummingbird cache ayarlarını aktifleştirdikten sonra tüm sayfa türleri için cache’yi aktif hale getiriyoruz.
Blog: Anasayfa
Pages: Sitede bulunan tüm sayfalar için önbellekleme.
Posts: Sitede ki tüm yazılar için önbellekleme.
Archives: Arşiv sayfaları için önbellekleme. (Gerekli değildir, arşivleri kullanıyorsanız aktifleştirin)
Categories: Tüm kategoriler için önbellekleme. (Önerilir)
Tags: Site etiket sayfaları için önbellekleme. (Sitenizde etiketleri kullanmıyorsanız aktifleştirmenize gerek yok)

WordPress hummingbird cache ayarları genel olarak böyledir. Kullanmadığınız sayfa türlerini aktifleştirmeye gerek yoktur. Örnek olması amacıyla tüm türler için önbelleklemeyi aktifleştirdim.


WordPress Hummingbird Tarayıcı Önbellekleme

Özellikle, Google pagespeed tarayıcı önbellekleme için işinize yarayacak ve pagespeed skorunuzu yükseltecek olan tarayıcı önbellekleme özelliğini barındıran Hummingbird eklentisi, bu ayarları tamamen otomatik bir hale getirmiş. Ayar sayfasından yapacağınız değişiklikler otomatik olarak .htaccess dosyanıza eklenir bu sayede kodlarla uğraşmanıza gerek kalmaz.

Tarayıcı Önbellekleme
Tarayıcı Önbellekleme

Google pagespeed tarayıcı önbellekleme için gün/saat ayarını 1 saat olarak ayarladım, bu sayede tarayıcı önbellekleme hatası almayacağım ve pagespeed skorumu yükseltmiş olacağım. Önemli gibi gözükmese de, skor için gereklidir.


WordPress Hummingbird

WordPress hummingbird eklentisi için genel olarak ayarları gösterdiğim şekilde yapmanızı öneririm. Yazımda bahsettiğim gibi bu eklentinin kullanımı oldukça kolay ve son kullanıcılar için basitleştirilmiş durumda. WordPress optimizasyon hakkında hiç bir bilgiye sahip değilseniz başlangıç olarak wordpress humminbird eklentisi sayesinde sitenizin hızını arttırabilir ve kullanıcı odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Bu yazımda wordpress hummingbird ayarlarını paylaştım, diğer wordpress rehberlerine bakmak için anasayfaya gidebilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikWordPress Veritabanı Temizliği
Sonraki İçerikÜcretsiz Udemy Kursları
Ben, Mehmet DEMİR. Üniversite öğrencisiyim, yaklaşık 4 senedir wordpress üzerine kendimi geliştiriyorum. Farklı projelerde yer aldım ve şuan kişisel web sitemde içerik üretiyorum. Web üzerine deneyimlerimi blogumda paylaşıyorum.

27 YORUMLAR

 1. Hummingbird eklentisinin bu kadar işe yaradığını bilmiyordum. Üstelik çoğu özelliği ücretsiz versiyonda kullanılabildiği için çok iyi sonuçlar elde ediliyor. Bundan sonra tüm sitelerimde hummingbird eklentisini kullanacağım.

  • Cache eklentilerinin genel amacı siteyi optimize etmek. Hummingbird eklentisi içerisinde entegre çalışan CDN sistemi bile var. Bu cdn sisteminden ücretsiz yararlanılabiliyor, uzun vadede kullanmak tercih sebebi midir bilemem fakat bu eklenti popüler hale gelmeye başladı, yakında büyük güncelleme geleceğinin haberini almış bulunuyorum. Hummingbird eklentisi üzerinde iyileştirilmelerin yapılması gerekiyor.

 2. Vay be, bu eklentinin ne kadar çok yararı varmış 🙂 Ayrıca 1 aylık ücretsiz premium hakkı veriyor oldukça faydalı bir eklenti rehberi olmuş, teşekkürler.

 3. Paylaştığınız rehber için teşekkürler, gerçekten çok işime yaradı. Bu tür bilinmeyen wordpress eklentilerini paylaşmanızı bekliyorum.

 4. WordPress sitem zaten çok hızlıydı, fakat sunucu yanıt süresini azaltmak için uğraşıyordum. Bu eklenti ile sunucu yanıt süresini kısaltmayı başarım.

 5. Merhaba hocam yazınız için teşekkür ederim. size iki sorum olacak.
  1. Sorum lscache eklentisi var bende Litespeed ile uyumlu çalışan bunun yanına bunu kurduğumda sonuçlarda bir yükseliş görüyorum ama benzer özellikleri olduğu için çakışma yaparmı sorun çıkarırmı tavsiyeniz nedir.

  2. Sorum ise eklentiyi kurup ayarlar sayfasına geçtiğimde apache varken ayarları kaydedebiliyorum. Litespeed seçtiğimde alttaki uygula düğmesi kayboluyor. Bunun sebebi ne olabilir

 6. Önbelleğe alma, CSS optimizasyonlarını, gzip kaynaklarını, gerçek sayfa önbelleğini ve çok daha fazlasını içerir. Bu, kullanıcıların daha kolay bir çözüm için bir eklentiye dönüşmesine yol açar.

 7. Son zamanlarda web sitem Google tarafından ceza aldı ve trafiğim 1 / 4 oranında düştü. Web sitemin yavaş olması nedeniyle ceza aldığı sonucuna vardım. Sitem Google Pagespeed testinde 60 puan aldı. Bu nedenle, bu kadar ayrıntılı bir yazı yazdığınız için teşekkür ederim. Bu benim için çok faydalı oldu.

 8. “Hepsi bir arada” ücretsiz hız optimizasyonu eklentisi (hummingbird) kullanmak, en önemli adımları hızlı ve kolay bir şekilde uygulamanıza yardımcı olabilir.

 9. Büyük dosyaları sıkıştırmayı ve taşımayı daha kolay hale getirecek bir yol olan GZIP özelliği sayesinde sitenizi hızlandırabilirsiniz, tüm ayarları tek bir sayfadan yapmak istiyorsanız wordpress hummingbird eklentisi yardımınıza koşuyor. 🙂 Kullanmanızı öneriyorum, teşekkürler.

 10. Bir kullanıcı sitenizi her ziyaret ettiğinde, tarayıcılarının sitenizin sunucusuna bir istek göndermesi gerekir. Sunucu daha sonra sayfalarınızı görüntülemek için gereken tüm bilgileri geri gönderir. WordPress hummingbird eklentisi bu işi çok iyi yapıyor, kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

 11. Hummingbird (WordPress için ücretsiz bir hız optimizasyonu eklentisi), Hummingbird eklentisi tüm performans odaklı araçları bir araya getiriyor. Kullanmanızı öneririm.

 12. Her geliştiricinin bu değişikliğe uyum sağlaması gerekiyor, hatta en popüler temalar ve eklentiler daha iyi uyum için güncellendi. Hummingbird eklentisi için bu uyumluluk güncellemesini bekliyorum, teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here