Anasayfa Wordpress WordPress Hummingbird Nasıl Kullanılır?

WordPress Hummingbird Nasıl Kullanılır?

9 dk. Okuma süresi
28

WordPress Hummingbird eklentisi, WPMUDEV tarafından geliştirilen ücretsiz ve ücretli versiyonu bulunan bir optimizasyon eklentisidir. Hummingbird eklentisi sayesinde, wordpress sitenizi çok kolay bir şekilde optimize edebilirsiniz. Geliştirilmiş arayüzü ve kullanıcılar için basitleştirilmiş kullanımı ile zorlanmayacaksınız. Fakat wordpress Hummingbird eklentisi için doğru ayarları yapmanız gerekiyor, en iyi ayarlar en iyi performansı sunar. Bu yazimda sizlere wordpress Hummingbird ayarları ve nasıl kullanılacağını detaylı bir şekilde anlatacağım. Diğer wordpress rehberlerine bakmak için anasayfaya gidebilirsiniz.

WordPress Hummingbird Ayarları

WordPress hummingbird eklentisi sayesinde sitenizin performansını arttırabileceksiniz. Kolay kullanımı  ve hummingbird ayarları sayesinde wordpress siteniz için en iyi performansı elde edebileceksiniz.

Wordpress Hummingbird
WordPress Hummingbird ayarları

Hummingbird eklentisini sitemize yüklüyoruz ve etkinleştiriyoruz.
Eklenti sayfası: https://tr.wordpress.org/plugins/hummingbird-performance/


WordPress Hummingbird Eklentisi

Daha fazla uzatmadan wordpress hummingbird eklentisi ayarlarına geçelim. En iyi performans için ayarları, yazımın devamında detaylı bir şekilde anlatacağım.

Wordpress Hummingbird
WordPress Hummingbird

Yukarıda ki görselde gördüğünüz gibi, sitemizde eksik olan optimizasyonları buldu ve bize bildirdi. (Bu yazı için optimize edilmemiş site kullanılmıştır)

Şimdi ise: Hummingbird eklentisinin anasayfasında bulunan GZIP ayarlarına geçelim. GZIP etkinleştirilmemiş nesneleri buldu ve gösterdi.
Configure butonuna tıklıyoruz ve gzip ayarlarına geçiyoruz.

Wordpress Hummingbird Eklentisi

Konfigürasyon sayfasında, sunucunun alt yapısını seçiyoruz. Kullandığım sitenin alt yapısı Litespeed olduğu için ben seçimimi bu şekilde yapıyorum. Siz seçiminizi yaptıktan sonra Apply rules yani kaydet butonuna tıklayın.

Wordpress hummingbird

Gördüğünüz gibi, Gzip etkinleştirilmemiş nesneler için gzip otomatik olarak etkinleştirildi. (Gzip, sitenin daha hızlı açılmasını sağlamaktadır)


WordPress Hummingbird CSS ve JS Sıkıştırma

Şimdi sırada, sitemizde bulunan css ve js dosyalarını sıkıştıracağız. WordPress hummingbird eklentisi , bizim yerimize otomatik olarak css ve js dosyalarımızı sıkıştıracak ve sitemizin daha hızlı açılmasını sağlayacaktır.

Wordpress Hummingbird
WordPress Hummingbird

Eklentinin anasayfasında ki Asset Optimization bölümünde bulunan Active;etkinleştir butonuna tıklıyoruz.

Wordpress Hummingbird
WordPress Hummingbird

Sitemizde bulunan tüm css ve js dosyalarını bulmak için tarama yapılıyor. Bulunan dosyaların sayısı, kullandığınız temaya ve aktifleştirilmiş olan eklentilere bağlı olarak değişmektedir.

Örnek olarak aşağıda ki görseli inceleyin. Görselde, sitede bulunan css dosyaları gösteriliyor. Css ve js dosyalarını listeledi ve daha önceden optimize edilmiş dosyalarda değişiklik yapmamıza izin vermiyor. Css ve js dosyalarınızı sıkıştırmak için yanında bulunan ikona tıklayın (tıklandığında mavi olacaktır) ve sayfanın aşağısından değişiklikleri kaydedin.Wordpress Hummingbird


WordPress Hummingbird Cache

Bu eklentinin en önemli özelliklerinden biri de içerisinde gelişmiş ve stabil çalışan cache sistemi barındırmasıdır. WordPress hummingbird cache ayarlarını öğrenmek için yazının devamını inceleyin.

Wordpress Hummingbird Cache
WordPress Hummingbird Cache

İlk olarak, wordpress hummingbird cache sayfasına giriyoruz ve “Aktif et” butonuna tıklıyoruz.

Wordpress Hummingbird Cache
WordPress Hummingbird Cache

WordPress hummingbird cache ayarlarını aktifleştirdikten sonra tüm sayfa türleri için cache’yi aktif hale getiriyoruz.
Blog: Anasayfa
Pages: Sitede bulunan tüm sayfalar için önbellekleme.
Posts: Sitede ki tüm yazılar için önbellekleme.
Archives: Arşiv sayfaları için önbellekleme. (Gerekli değildir, arşivleri kullanıyorsanız aktifleştirin)
Categories: Tüm kategoriler için önbellekleme. (Önerilir)
Tags: Site etiket sayfaları için önbellekleme. (Sitenizde etiketleri kullanmıyorsanız aktifleştirmenize gerek yok)

WordPress hummingbird cache ayarları genel olarak böyledir. Kullanmadığınız sayfa türlerini aktifleştirmeye gerek yoktur. Örnek olması amacıyla tüm türler için önbelleklemeyi aktifleştirdim.


WordPress Hummingbird Tarayıcı Önbellekleme

Özellikle, Google pagespeed tarayıcı önbellekleme için işinize yarayacak ve pagespeed skorunuzu yükseltecek olan tarayıcı önbellekleme özelliğini barındıran Hummingbird eklentisi, bu ayarları tamamen otomatik bir hale getirmiş. Ayar sayfasından yapacağınız değişiklikler otomatik olarak .htaccess dosyanıza eklenir bu sayede kodlarla uğraşmanıza gerek kalmaz.

Tarayıcı Önbellekleme
Tarayıcı Önbellekleme

Google pagespeed tarayıcı önbellekleme için gün/saat ayarını 1 saat olarak ayarladım, bu sayede tarayıcı önbellekleme hatası almayacağım ve pagespeed skorumu yükseltmiş olacağım. Önemli gibi gözükmese de, skor için gereklidir.


WordPress Hummingbird

WordPress hummingbird eklentisi için genel olarak ayarları gösterdiğim şekilde yapmanızı öneririm. Yazımda bahsettiğim gibi bu eklentinin kullanımı oldukça kolay ve son kullanıcılar için basitleştirilmiş durumda. WordPress optimizasyon hakkında hiç bir bilgiye sahip değilseniz başlangıç olarak wordpress humminbird eklentisi sayesinde sitenizin hızını arttırabilir ve kullanıcı odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Bu yazımda wordpress hummingbird ayarlarını paylaştım, diğer wordpress rehberlerine bakmak için anasayfaya gidebilirsiniz.

Daha fazla yükle
Daha fazla yükle Mehmet DEMİR
Daha fazla yükle Wordpress

28 Yorumlar

 1. Ömer Kül

  Ekim 8, 2018 at 11:07 pm

  WordPress Hummingbird sayesinde sitemin hızını arttırdım teşekkürler

  Cevapla

 2. Hakan Koçak

  Ekim 16, 2018 at 8:31 am

  Hummingbird eklentisini kurdum fakat wordpress sitemde çalışmıyor, neden çalışmıyor bilginiz var mı ?

  Cevapla

  • Mehmet DEMİR

   Ekim 16, 2018 at 11:34 pm

   Bir çok nedeni olabilir. Sitenizde oluşan sorunu detaylı incelemem için ekran görüntüsü, debug mod veya error loglarını bana iletir misiniz ?

   Cevapla

 3. İlker Özdemir

  Ekim 16, 2018 at 8:31 am

  Hummingbird eklentisinin bu kadar işe yaradığını bilmiyordum. Üstelik çoğu özelliği ücretsiz versiyonda kullanılabildiği için çok iyi sonuçlar elde ediliyor. Bundan sonra tüm sitelerimde hummingbird eklentisini kullanacağım.

  Cevapla

 4. Halil Sönmez

  Ekim 20, 2018 at 9:27 pm

  WordPress hummingbird eklenti kullanımını anlattığınız için teşekkürler

  Cevapla

 5. Cem orkun

  Ekim 23, 2018 at 1:23 am

  Diğer cache eklentileri yerine bu hummingbird eklentisini uzun vadeli şekilde kullansak ne gibi faydaları olur ?

  Cevapla

  • Mehmet DEMİR

   Ekim 24, 2018 at 8:38 pm

   Cache eklentilerinin genel amacı siteyi optimize etmek. Hummingbird eklentisi içerisinde entegre çalışan CDN sistemi bile var. Bu cdn sisteminden ücretsiz yararlanılabiliyor, uzun vadede kullanmak tercih sebebi midir bilemem fakat bu eklenti popüler hale gelmeye başladı, yakında büyük güncelleme geleceğinin haberini almış bulunuyorum. Hummingbird eklentisi üzerinde iyileştirilmelerin yapılması gerekiyor.

   Cevapla

 6. Erkan a.

  Ekim 23, 2018 at 1:23 am

  WordPress hummingbird eklentisi ile başka neler yapılabilir ?

  Cevapla

  • Mehmet DEMİR

   Ekim 24, 2018 at 8:36 pm

   Sitenizin tüm optimizasyonlarını yapabilirsiniz. Daha başarılı eklentiler var mı ? Tabii ki de var fakat hummingbird eklentisi şuan baya yükselişte.

   Cevapla

 7. Hakan Çıta

  Ekim 23, 2018 at 4:11 pm

  Vay be, bu eklentinin ne kadar çok yararı varmış 🙂 Ayrıca 1 aylık ücretsiz premium hakkı veriyor oldukça faydalı bir eklenti rehberi olmuş, teşekkürler.

  Cevapla

 8. İlker Polen

  Ekim 23, 2018 at 4:11 pm

  Paylaştığınız rehber için teşekkürler, gerçekten çok işime yaradı. Bu tür bilinmeyen wordpress eklentilerini paylaşmanızı bekliyorum.

  Cevapla

 9. Hakan Baran Kırcı

  Ekim 29, 2018 at 1:22 am

  JS ve CSS dosyalarımı mükemmel bir şekilde optimize etti ve sıkıştırdı. Sitem gerçekten çok hızlandı, Kesinlikle önerilir.

  Cevapla

 10. Berk Cam

  Ekim 29, 2018 at 1:22 am

  WordPress sitem zaten çok hızlıydı, fakat sunucu yanıt süresini azaltmak için uğraşıyordum. Bu eklenti ile sunucu yanıt süresini kısaltmayı başarım.

  Cevapla

 11. Halit vuran

  Kasım 10, 2018 at 1:43 pm

  Merhaba hocam yazınız için teşekkür ederim. size iki sorum olacak.
  1. Sorum lscache eklentisi var bende Litespeed ile uyumlu çalışan bunun yanına bunu kurduğumda sonuçlarda bir yükseliş görüyorum ama benzer özellikleri olduğu için çakışma yaparmı sorun çıkarırmı tavsiyeniz nedir.

  2. Sorum ise eklentiyi kurup ayarlar sayfasına geçtiğimde apache varken ayarları kaydedebiliyorum. Litespeed seçtiğimde alttaki uygula düğmesi kayboluyor. Bunun sebebi ne olabilir

  Cevapla

 12. Serkan

  Kasım 13, 2018 at 9:10 am

  Önbelleğe alma, CSS optimizasyonlarını, gzip kaynaklarını, gerçek sayfa önbelleğini ve çok daha fazlasını içerir. Bu, kullanıcıların daha kolay bir çözüm için bir eklentiye dönüşmesine yol açar.

  Cevapla

 13. Anıl

  Kasım 13, 2018 at 10:04 am

  Eşzamansız kodları kullanmanın sayfa yükleme performansına yardımcı olabileceğini duydum. Bu doğru mu?

  Cevapla

 14. Şafak ş.

  Kasım 13, 2018 at 10:56 am

  Son zamanlarda web sitem Google tarafından ceza aldı ve trafiğim 1 / 4 oranında düştü. Web sitemin yavaş olması nedeniyle ceza aldığı sonucuna vardım. Sitem Google Pagespeed testinde 60 puan aldı. Bu nedenle, bu kadar ayrıntılı bir yazı yazdığınız için teşekkür ederim. Bu benim için çok faydalı oldu.

  Cevapla

 15. Niyazi Paydar

  Kasım 13, 2018 at 11:01 am

  “Hepsi bir arada” ücretsiz hız optimizasyonu eklentisi (hummingbird) kullanmak, en önemli adımları hızlı ve kolay bir şekilde uygulamanıza yardımcı olabilir.

  Cevapla

 16. Özge Erim

  Kasım 13, 2018 at 11:39 am

  Büyük dosyaları sıkıştırmayı ve taşımayı daha kolay hale getirecek bir yol olan GZIP özelliği sayesinde sitenizi hızlandırabilirsiniz, tüm ayarları tek bir sayfadan yapmak istiyorsanız wordpress hummingbird eklentisi yardımınıza koşuyor. 🙂 Kullanmanızı öneriyorum, teşekkürler.

  Cevapla

 17. Burak anason.

  Kasım 13, 2018 at 11:51 am

  Bir kullanıcı sitenizi her ziyaret ettiğinde, tarayıcılarının sitenizin sunucusuna bir istek göndermesi gerekir. Sunucu daha sonra sayfalarınızı görüntülemek için gereken tüm bilgileri geri gönderir. WordPress hummingbird eklentisi bu işi çok iyi yapıyor, kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

  Cevapla

 18. Gözde Giril

  Kasım 13, 2018 at 12:04 pm

  Sitenizi hızlandırmak için kullanabileceğiniz birçok araç var fakat wordpress hummingbird eklentisi sayesinde kolayca sitenizi optimize edebilirsiniz.

  Cevapla

 19. Devrim Demir

  Kasım 13, 2018 at 12:47 pm

  Hummingbird (WordPress için ücretsiz bir hız optimizasyonu eklentisi), Hummingbird eklentisi tüm performans odaklı araçları bir araya getiriyor. Kullanmanızı öneririm.

  Cevapla

 20. Aziz Hüseyin Haktan

  Kasım 13, 2018 at 12:58 pm

  Hummingbird, WordPress için zengin özelliklere sahip, iyi tasarlanmış bir optimizasyon eklentisidir. Yararlı özelliklerini mutlaka kullanın.

  Cevapla

 21. Emine A.

  Kasım 13, 2018 at 1:08 pm

  Her geliştiricinin bu değişikliğe uyum sağlaması gerekiyor, hatta en popüler temalar ve eklentiler daha iyi uyum için güncellendi. Hummingbird eklentisi için bu uyumluluk güncellemesini bekliyorum, teşekkürler.

  Cevapla

 22. Hakan

  Kasım 13, 2018 at 1:43 pm

  Bu eklentiyi kullanmak için biraz erken ama wordpress güncellemesi piyasaya çıkmadan önce bir göz atmaya değer.

  Cevapla

 23. İsmail

  Kasım 13, 2018 at 1:50 pm

  Bunlar ne işe yarar? Hangisi en iyisi?

  Cevapla

 24. Sevim erkan

  Aralık 7, 2018 at 11:03 pm

  WordPress hummingbird kullanımını gösterdiğiniz için teşekkürler

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Lise Mezunu Astsubay Olabilir mi ?

 Astsubay’lık ile ilgili hayalleri olan kişiler için en gözde meslekler içinde yer a…