Anasayfa Wordpress WordPress AMP Kurulumu

WordPress AMP Kurulumu

18 dk. Okuma süresi
7

WordPress AMP kurulumu , sitenizin için en gerekli kurulumdan birisidir. AMP Kurulumuna sahip olan siteler, arama motorları tarafından öne çıkarıldığı bilinmektedir. Yaşadığımız teknoloji çağı ile birlikte artık çoğu insan mobil cihaza sahip ve genellikle aramalar, mobil üzerinden gerçekleştiriliyor. Google, kullanıcılara değer vermeye başladı, bu sebepten dolayı AMP kullanan siteleri, arama sonuçlarında daha ön plana çıkartmayı hedefliyor. Bu yazımda, WordPress AMP Kurulumunu detaylı bir şekilde anlatacağım. Sizde, Sitenize AMP Kurulumu yapmak istiyorsanız yazımın devamını inceleyin.

Wordpress AMP Kurulumu
WordPress AMP Kurulumu

[su_box title=”Yazı İçeriği”]
WordPress AMP Kurulumu
WordPress için AMP Eklentisi
• Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Eklentisi
• Better AMP


 Wordpress AMP Kurulumu Nasıl Yapılır ?
• WordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Kurulumu
• Better AMP Kurulumu
[/su_box]

AMP (Accelerated Mobile Pages) olarak açılır. Türkçe anlamı ise, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olarak karşımıza çıkıyor. Tamamen kullanıcı odaklı düşünmek gerekirse, AMP hem sitenizin daha hızlı açılmasını sağlar hem de kullanıcının ulaşmak istediği sonuçları karşısına getirir. Kullanıcı odaklı çalışmalar her zaman kitle kazanmak için önemlidir. Yaşadığımız bu teknoloji çağında internet kullanımı artık mobil dünyaya yöneldiği için AMP Kullanmak oldukça önemli bir duruma geldi. Dünya devi Google, AMP kullanan sitelere önem verdiğini birçok kez dile getirdi. Sitenizin içeriği veya sektörü farketmeksizin AMP kullanımı, hem arama motorlarında fayda gösterecektir hem de sitenizin ziyaretçi trafiğini arttıracaktır.

Dünya’da bulunan web sitelerinin %30’undan fazlası, WordPress ile kurulmuş ve yönetiliyor. WordPress, AMP teknolojisinin duyurulmasından bu yana her zaman desteklemiş durumda. WordPress AMP Kurulumunu yazının devamında yapacağız. WordPress için AMP eklentileri birden fazla olduğu için en kolay ve kullanışlı olan eklentileri bu yazımda anlatacağım.

WordPress AMP Kurulumu

AMP’nin ne işe yaradığını anlattığımıza göre, artık wordpress amp kurulumuna başlayabiliriz. İlk olarak wordpress amp eklentilerini liste halinde paylaşacağım.

WordPress AMP Eklentileri

WordPress için geliştirilen birden fazla amp eklentisi bulunduğu için, en kolay ve kullanışlı olan eklentileri eklemiş bulunuyorum.

WordPress için AMP Eklentisi

WordPress tarafından geliştirilen ve Google tarafından desteklenen, wordpress amp eklentisidir. Kurulumu oldukça basittir. Yazının devamında Kurulumunu anlattım.

EKLENTİ SAYFASI

Wordpress AMP Kurulumu
WordPress AMP Kurulumu

WordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Eklentisi

WordPress AMP için en çok tercih edilen eklentilerden biridir. Kurulumu basitleştirilmiş ve amp görünümünün düzenlenmesi görselleştirilmiş olduğu için her kullanıcı bu eklentiyi çok kolay şekilde kurabilir.

Eklenti Sayfası

WordPress için AMP


Better AMP

Kurulumu, diğer amp eklentileri gibi basitleştirilmiş ve görselleştirilmiş. Better amp, betterstudio tarafından geliştirilmiş ve bu firma oluşturduğu temalar için better amp eklentisinin kullanılmasını öneriyor. Eğer betterstudio tarafından yapılmış bir tema kullanıyorsanız, better amp eklentisini kullanmanızı öneririm.

Wordpress AMP Kurulumu


WordPress AMP Kurulumu Nasıl Yapılır ?

WordPress amp eklentilerini artık bildiğinize göre, wordpress amp kurulumuna geçebiliriz. Amp kurulumu nasıl yapılır merak ediyorsanız yazının devamını takip etmeyi ihmal etmeyin.

WordPress için AMP Kurulumu

WordPress ve Google tarafından desteklenen ve geliştirilen bu eklentinin kurulumunu ve ayarlarını bu bölümde yapacağız. Aslında, eklenti etkinleştirildiği zaman otomatik olarak çalışmaktadır, ek ayar gerekmemektedir fakat yine de göstereceğim.

Eklentiyi yüklediğinizi ve etkinleştirdiğinizi varsayıyorum;

Wordpress için AMP Kurulumu
WordPress için AMP Kurulumu

WordPress menüsünde bulunan AMP alanından General sekmesine giriş yapın ve Sayfalar seçeneğini işaretleyin, kaydedin. Daha sonrasında Görünüm > AMP > yolunu izleyin. Bu sayfadan, renk ayarlarını vs. yapabilirsiniz.

Wordpress için AMP Kurulumu

Wordpress için AMP Kurulumu Wordpress için AMP Kurulumu


WordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Kurulumu

WordPress AMP için en çok tercih edilen eklentilerden biridir. Kurulumlar ve ayarlar görselleştirilmiştir. Eklentiyi yükledikten ve etkin hale getirdikten sonra; karşınıza aşağıda ki sayfa açılacak, bu sayfadan “Yeni kullanıcı;I’m new user” bölümü altında yer alan Run Installation Wizard;Kurulum sihirbazını çalıştır butonuna tıklayın.

wordpress amp

Başla butonuna tıkladıktan sonra aşağıda ki görselde bulunan adımları uygulayın.

wordpress amp kurulum

Kurulum sihirbazını tamamladıktan sonra, AMP eklentisinin ayarlar sayfasına yönlendirileceksiniz. İlk olarak AMP yapısını Türkçe olarak çevirin.

wordpress amp kurulum
wordpress amp kurulum

Varsayılan ayarlardan memnunsanız, amp üzerinde değişiklik yapmanıza gerek yok, fakat tasarım, renk vs. gibi ayarları değiştirmek için AMP eklentisinin ayarlar sayfasından bu değişiklikleri yapabilirsiniz. Siteniz için önerdiğim amp ayarları ;wordpress amp seo ayarları– Ayarlar > SEO bölümünde bulunan Meta açıklamasını etkinleştirin.
– Sitenizde kullandığınız   SEO Eklentisinin seçimini yapın. (Yoast veya All in one seo)
– Canonical özelliğini aktif edin. Gelişmiş index için aşağıda ki özelliği de aktifleştirin.

amp optimizasyon

Ayarlar > Performans alanında bulunan Sıkıştırma özelliğini aktif edin. Bu sayede, AMP sayfalarınız sıkıştırılacak ve daha hızlı yüklenmesi sağlanacak.

wordpress amp schema

Ayarlar > Yapısal Veriler > bölümde bulunan Yazılar ve Sayfalar ayarlarını BlogPosting olarak değiştirin.

wordpress amp ayarları
wordpress amp ayarları

Ayarlar > Yorumlar > bölümünde bulunan, Display ony posts;Yorumları yazılarda gösterme seçeneğini etkinleştirmeyin. Etkinleştirdiğiniz halde AMP yazı görünümünde yorumlarınız gösterilmeyecektir. Bunun haricinde diğer özellikleri isterseniz aktif hale getirebilirsiniz.
Not: Disqus, facebook yorumları gibi özellikleri, sitenizin yorum alanı ile birlikte gösterirseniz karışıklık olabilir.

wordpress amp tema değiştirme
wordpress amp tema değiştirme

Tasarım > Temalar > bölümünden, Wordpress AMP görünümünüzü değiştirebilirsiniz. Eğer ücretsiz versiyonu kullanıyorsanız sadece belirli temaları kullanabilirsiniz. Kolay bir şekilde wordpress amp kurulumunu tamamlamış olduk.


Better AMP Kurulumu

Better Studio tarafından geliştirilen ve ücretsiz olarak yayınlanan, better amp oldukça kolay kuruluma ve kullanıma sahiptir. Better amp kurulumu için yazının devamını takip edin. Tüm detaylarıyla better amp kurulumunu anlatacağım.

Better AMP
Better AMP

Better amp eklentisini, wordpress sitemize yükledikten ve etkinleştirdikten sonra Customize;Özelleştir sayfasına gidiyoruz.

Better AMP Kurulumu

Header > alanından, AMP görünümü için kullanılacak olan logoyu seçiyoruz ve kaydediyoruz. Ardından, tekrar amp ayarlarına geri dönüyoruz.

Better AMP Kurulumu

Sidebar ayarlarına giriş yapıyoruz ve istediğimiz şekilde değişiklik yapıyoruz. Sitenize ait olan sosyal medya hesaplarınızı eklemeniz önerilir. Sidebar’ın amp görünümü üzerinde gösterilmesi, ziyaretçilerinizi sitenizde daha uzun süre tutmak için işe yarayabilir. Ek olarak logonuzu da ekleyebilirsiniz.


Footer alanını istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Footer bölümünde “Masaüstü sürümünü göster” betiği bulunması önemlidir.

Better AMP Kurulumu
Better AMP Kurulumu

Better amp eklentisinin, yazılar alanında bulunan ayarları aşağıda ki görselde ki gibi yapmanız önerilir.
1. Bölümde bulunan ayarların açıklamaları;
• Yazıların küçük resmi gösterilir.
• Yazılarda, yorumlar gösterilir.
• Yazılarda, önerilen yazılar gösterilir.
– Gösterilecek yazı sayısı (7)
– Gösterilecek son içeriklerin nereden çekileceği (kategori)
– Yazılarda paylaş butonları gösterilsin mi ? (Kesinlikle göster olarak işaretleyin)

Better AMP Kurulumu

Görselin 2. bölümünde gösterilen ayarların açıklamaları;
– Paylaşım için hangi ağlar kullanılsın ? (Sitenizin sahip olduğu sosyal medya ağlarını seçmeniz önerilir)
– Sayfalarda, paylaş butonları gösterilsin mi ?
• Paylaş butonlarının link yapısı nasıl olacak ? (Varsayılan olarak önerilir)


Better amp > Anasayfa ayarlarını bu bölümden yapacağız. Bu ayar sayfasında, anasayfa da slider gösterimi, amp görünümünde gösterilecek olan yazılar veya sabit sayfa gösterimi. Anasayfa da listelenilecek yazıların boyutu.

AMP Görünümünde mutlaka slider gösterilsin, kullanıcılar için faydalı olacaktır.

Better amp


Bu ayar sayfasından, amp temanızın renk ayarlarını istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

wordpress amp kurulumu


Bu üç ayar ile, sitenize google analytics ekleyebilir, wordpress amp görünümüne ek olarak css veya html kodu ekleyebilirsiniz.

wordpress amp kurulumu


WordPress AMP ayarları > Gelişmiş Ayarlar > bölümünden, Mobil ziyaretçileriniz için AMP görünümünü aktif edebilirsiniz.

better amp


WordPress AMP Kurulumu

Bu yazımda, wordpress amp kurulumunu üç farklı eklenti üzerinde anlattım. Sitenizde AMP kullanımı, arama motorları ve ziyaretçiler için önemlidir. Sitenizin AMP Görünümü, daha hızlı yükleneceği için ziyaretçi kaybınız düşük oranlara inecektir.

Ayrıca, genel olarak amp görünümleri basitleştirilmiş ve kullanıcı odaklı olarak tasarlandığı için sitenize ilk giriş yapan kullanıcının ikinci ve üçüncü kez ziyaret etme olasılığı yükselecektir. WordPress amp kurulumunu bu yazı ile bitiriyorum. Takıldığınız bir nokta olursa mutlaka yorum bırakın.

Daha fazla yükle
Daha fazla yükle Mehmet DEMİR
Daha fazla yükle Wordpress

7 Yorumlar

 1. Ufuk irdeli

  Aralık 7, 2018 at 11:50 am

  amp kurulumu yapmak isteyen kişiler bu rehber sayesinde işi çözebilir, çok teşekkürler

  Cevapla

 2. Uğur aslan

  Aralık 7, 2018 at 12:46 pm

  amp kurulumunu bilmeyen kişiler için güzel anlatım olmuş

  Cevapla

 3. Mustafa Daşcı

  Aralık 13, 2018 at 12:48 pm

  bilgilendirme için elinize sağlık. Mobil kullanımın arttığı günümüzde amp ve mobil sayfaların önemi yazınızda yeterince açık ve bilgilendirici olmuş. Amp nasıl kurulur, amp ayarları ve amp görünüm hakkında bilgilendiri bir yazı. Teşekkürederim mehmetdem.com

  Cevapla

 4. Seyfetin

  Aralık 13, 2018 at 12:57 pm

  Özellikle 2019 yılının Seo’ya en büyük katkısı şüphesiz ki amp olacak. Google artık hızlı sayfalar istiyor. Güzel bir anlatım olmuş. Sayenizde kurmuş oldum bende. Çok teşekkürler.

  Cevapla

 5. Tevfik

  Aralık 13, 2018 at 12:57 pm

  Amp kurulumunu bir türlü becerememiştim, ücretli yardım almıştım. Geçmiş dönemde bu kadar detaylı anlatan birisi olsaydı, ücretli kurulumdan daha iyi bir sonuç almış olurdum. Muhteşem anlatılmış, emeğinize sağlık. WordPress konusunda bayağı bilgi sahibisiniz.

  Cevapla

 6. CanKzlsn

  Aralık 13, 2018 at 1:19 pm

  WordPress amp hakkında bilgileri olmayanlar için çok bilgi verici bir makale olmuş teşekkür ederim.

  Cevapla

 7. bbtr

  Aralık 13, 2018 at 5:01 pm

  wordpress amp kurulumuj çok önemli. google de öne çıkmanızı sağlıyor. tabiki mobilden girenler için

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Domain Transfer Kuralları

Domain transfer kuralları, alan adınızı başka bir firmaya transfer etmek için gerekli şart…