Anasayfa Tanıtım Lise Mezunu Astsubay Olabilir mi ?

Lise Mezunu Astsubay Olabilir mi ?

5 dk. Okuma süresi
0
lise mezunu

 Astsubay’lık ile ilgili hayalleri olan kişiler için en gözde meslekler içinde yer almıştır. Önceleri yalnız lise mezunları için başvuruların kabul edilmiş olduğu meslek ile ilgili meydana getirilen değişim ile beraber ilköğretim mezunlarının da önü açılmış bulunmaktadır. Uzman çavuşluk ile ilgili olarak emeklilik yaşlarında da değişim yapılmıştır. Uzman çavuşluk benzer biçimde gözde olan bir meslek olarak astsubaylık görülmektedir. Sadece astsubaylık için minimum meslek yüksek okulu ya da fakülte mezunu olma şartı bulunmaktaydı. Bu mevzuda 2016 senesinde meydana getirilen değişim ile beraber artık lise mezunu olan uzman çavuşlarda astsubaylık için müracaat yapabilecektir. Sadece bu müracaat için kıta içinde minimum bir yıl süre ile vazife yapmış olmak gerekmektedir. Uzman çavuşluk mesleğinde geçen sürenin yanı sıra üst komutanının hazırlayacağı belgelerinde niteliği ehemmiyet taşımaktadır. Meslek lisesi mezunları astsubay olabilir mi ? diye merak ediyorsanız bu yazımızda tüm detayları anlattık.

Lise Mezunu Astsubay giriş sınavları için ilk olarak bir ön müracaat süreci bulunmaktadır. Bu ön müracaat sürecinde adayların bazı kriterleri sağlaması gerekmektedir. Bu kriterlerin içinde ilk sırayı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gelmektedir. Lise mezunu olma şartı 2016 senesinde meydana getirilen değişiklikle kaldırılmış ve yerine ilköğretim mezunu olma şartı getirilmiştir. Bunun yanı sıra herhangi bir sabıka kaydının bulunmaması şartı da öteki memuriyetlerde olduğu benzer biçimde uzman çavuşluk içinde geçerlidir. Ek olarak müracaat zamanı itibariyle terhis olması üstünden minimum üç yıl geçmiş olması gerekmektedir. Yaş sınırı olarak da uzman çavuşluk için yirmi beş yaşını doldurmamış olma zorunluluğu bulunmaktadır. Uzman çavuşluk mesleği için bu ön şartların sonrasında bazı gereklilikler bulunmaktadır.

Lise Mezunu Astsubay genel olarak zor sadece beğenilen bir meslektir. Bunun içinde mesleğin giriş sürecinde bazı sıkıntılı süreçler geçirilmektedir. Ilk olarak meslek ile ilgili giriş sürecinde belli boylarda olanlar adayların başvurusu kabul edilmektedir. Talep edilen boy aralıkları ile ilgili olarak da belli kilo aralıkları bulunmaktadır. Bu kilo aralıkları tutmayan adaylar sınava kabul edilmeyecektir. Bunun yanı sıra bilhassa son yıllarda uzman çavuşluk ve öteki asker mesleklerinde güvenlik soruşturmalarına ehemmiyet verilmektedir. Uzman çavuşluk için yazılı, sözlü sınavlar ve spor imtihanı bulunmaktadır. Bu sınavlardan başarı göstermiş olan adaylar için öteki işlemlere başlanabilecektir.

Daha fazla yükle
Daha fazla yükle Mehmet DEMİR
Daha fazla yükle Tanıtım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Dar ve Orta Gelirliler Nasıl Ev ve Araba Sahibi Olur?

Uzun yıllarda bu yana çok sayıda aileyi konut ve ev sahibi yapan Eminevim, kendine özgü çö…