Kali Linux Şifre Sıfırlama

0

Kali Linux dağıtımını kullanıyorsanız ve root / admin şifrenizi unuttuysanız bu yazımda ki rehber sayesinde kolay bir şekilde kali Linux şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Kali Linux şifre sıfırlamayı öğrenmek istiyorsanız yazının devamını mutlaka takip edin…

İlk olarak; Kali Linux sistemini yeniden başlatın ve “Kali GNU/Linux için gelişmiş seçenekler” seçeneğini seçin ve ilerleyin.

Kali Linux Şifre Sıfırlama

  1. Karşınıza iki seçenek çıkacaktır. “Kali GNU/Linux, with Linux x…… (recovery mode)” seçeneğini seçin ve ilerleyin.

Kali Linux Şifre Sıfırlama

Kali linux Şifre sıfırlamak için salt okunur modunu (ro) rw(yazma modu) olarak değiştirin ve görselde ki gibi satıra “ init=/bin/bash” komutunu ekleyin ve Kali Linux işletim sistemini F10 tuşu ile yeniden başlatın. Eklediğimin komut ile sistem yeniden başlatılacak ve kurtarma modu ile başlatılacak. Karşımıza çıkan terminal üzerinden root şifremizi değiştireceğiz.

Kali Linux Şifre Sıfırlama

Kali Linux Şifre Sıfırlama

Terminale şu komutu uyguluyoruz: “passwd root” Komutu uyguladıktan sonra yeni şifrenizi ve seçtiğiniz yeni şifrenin tekrarını sizden isteyecektir.  Şifreyi sorunsuz şekilde değiştirdiyseniz “ Şifre değişimi başarılı“ gibi bir uyarı alacaksınız. Kali Linux şifre sıfırlama işlemini başarıyla yaptınız, artık sistemi normal olarak yeniden başlatın ve root kullanıcısı için yeni şifrenizle giriş yapabileceksiniz.

Kali Linux Şifre Sıfırlama

Kali Linux yanı sıra, birkaç dağıtımında şifresini bu şekilde sıfırlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here