Anasayfa Kali Linux Kali Linux Popüler Araçlar / Tools

Kali Linux Popüler Araçlar / Tools

8 dk. Okuma süresi
0

Kali linux, sızma testleri ve istismar araçları sayesinde, etik hackerlar ve güvenlik toplulukları tarafından en sevilen ve tercih edilen linux dağıtımlarından biridir. Sızma testleri, tersine mühendislikler ve güvenlik denetimleri için tasarlanmış ücretsiz ve açık kaynaklı linux işletim sisteminin dağıtımıdır. Kali linux, ağınızın güvenliğini test etmek, sunucuların zafiyetlerini gidermek gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin: Metasploit, Nmap, armitage, burp ve bir çok araç sayesinde güvenliğinizi sağlayabilir veya bir cihaza sızma testi gerçekleştirebilirsiniz. Kali linux, CD veya USB ile ön yüklenebilir. Bu yazımda ise Kali linux popüler araçları anlatacağım. Etik hacker veya security researcher’lar tarafından sık sık kullanılan kali linux popüler araçlarını bulabilirsiniz.

Kali Linux Hack Araçları

Kali Linux, etik hackerlar için tasarlanmış en iyi işletim sistemlerinden biridir. Linux tabanlı en gelişmiş penetrasyon (sızma) testi işletim sistemidir. Kali Linux, öğrenmek  için birçok araç var. Etik bir hacker olmak istiyorsanız, Kali Linux aradığınız tüm araçlara sahiptir. İşte Kali linux hack araçlarının tamamı…


Kali Linux NMAP

NMAP olarak kısaltılmış, Ağ bağdaştırıcı, ağ güvenliği için fonksiyonlara sahiptir ve sızma testleri için mutlaka kullanılmalıdır. Ücretsiz ve açık kaynak yazılımdır, Ağ keşif ve güvenlik taraması için ağ yöneticileri tarafından kullanılmaktadır. Genellikle sistem yöneticileri, NMAP’ı açık bağlantı tespiti, izleme ve yönetim için kullanmaktadır. Kali Linux araçlarında bulunan NMAP sayesinde, Ağ üzerinde kaç bilgisayarın bulunduğunu, hangi hizmetlerin kullanıldığını ve ağ üzerinde açık protokollerin kullanıldığını göstermektedir.

Kali Linux Hack Tools
Kali Linux Hack Tools

Kali Linux  Metasploit Framework

Metasploit Framework adlı bu araç back door yani arka kapı ve zafiyetlerinin uygulanmasını sağlar. Bu araç hem ücretsiz hem de ücretlidir. Metasploit framework orta seviye sızma testleri için uygundur ve yeterlidir. İleri düzey ve derinlemesine penetrasyon testleri için ücretli versiyonu gereklidir. Metasploit aracı, siber güvenlik uzmanları ve etik hackerlar tarafından kullanılan popüler bir kali linux aracıdır. Özellikle sızma testleri için uzmanların vazgeçilmezidir.

Kali Linux Popüler Araçlar
Kali Linux Popüler Araçlar

Kali Linux Wireshark

Kali linux kullanıcıları genellikle Wireshark’ı Wi-Fi sızma testi aracı olarak bilmektedir. Hazırlanan istatistiklere ve listelere göre Wireshark, dünya üzerinde önde gelen ağ protokolü analizcisidir. Kali linux wireshark sayesinde ağınızda neler olup bittiğini tespit edebilirsiniz. Wireshark, en iyi ağ analiz araçlarından birisidir ve uzmanlar tarafından tercih edilmektedir.

Kali Linux Araçları
Kali Linux Araçları

Kali Linux Aircrack-ng

Kali Linux Aircrack-ng Wi-Fi sızma testlerinde kullanılır. Doğru şekilde kullanıldığında bu kali linux aracı oldukça etkili ve tehlikelidir. Aircrack-ng, veri paketlerini yakalar ve izler. Ayrıca WPA-PSK için muhteşem bir hacking aracıdır. Kablosuz ağlara sızma ve denetleme üzerine gelişim sağlamak istiyorsanız aircrack-ng aracı sizin için vazgeçilmez olacaktır. Basit bir şekilde WEP ile korunan ağları kırabileceksiniz fakat WPA / WPA2 şifrelemesinde korunan ağlara sızmak için biraz zorlanacaksınız. 🙂

Kali Linux Aircrack-ng
Kali Linux Aircrack-ng

Kali Linux THC Hydra

Kali Linux THC Hydra, çeşitli şifre ve giriş kombinasyonlarını denemek için basit bir araçtır. Kaba kuvvet (Brute-Force) saldırılarını bu araçla yapabilirsiniz fakat çok gelişmiş bir araç olmadığından yeterli olmayabilir. POP3, IMAP, Veritabanları, LDAP, SMB, VNC, SSH gibi protokollere kaba kuvvet saldırısı yapmanıza olanak sağlar. THC Hydra’dan daha hızlı ve etkili araçlar bulunmaktadır.

Kali Linux Popüler Araçlar / Tools


Kali Linux Popüler Araçlar

Kali Linux penetrasyon / sızma testleri için kullanılmaktadır. Bilgi toplama ve raporlamaya kadar güvenlik ve BT uzmanları tarafından sistem güvenliğinin analiz edilmesini sağlar, Kali linux içerisinde farklı ve güçlü araçlar barındırdığından dolayı her türlü sızma testi gerçekleştirilebilir. Bu yazıda, Kali linux popüler araçlar tanımış olduk.

 

Daha fazla yükle
Daha fazla yükle Mehmet DEMİR
Daha fazla yükle Kali Linux

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Domain Transfer Kuralları

Domain transfer kuralları, alan adınızı başka bir firmaya transfer etmek için gerekli şart…