Anasayfa Tanıtım İnsan Karakteri Genetik Midir?

İnsan Karakteri Genetik Midir?

7 dk. Okuma süresi
0

Uzun yıllar boyunca insan yapısını ve karakterini anlamaya yönelik çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalar önce karakterin tanımı üzerinde yoğunlaşırken devamında karakteri oluşturan ana etmenlerin neler olduğu konusuna ağırlık verilmiştir. Sosyal bilimlerin doğası gereği bu konuda da farklı yöntemler sonucunda insan üzerinde yapılan denemeler ve testler ile herkes elde ettiği sonuçları farklı etmenlere bağlayarak kendilerine göre yorumlamalarda bulunmuşlardır.

Bunların bir kısmı karakterin genler ile geldiğine inanırken bir kısmı çevresel faktörlerden oluştuğunu ortaya atmıştır. Araştırmalardan hareketler karakterin genlerden elde edildiği veya net olarak çevresel etmenlerden meydana geldiği konusunda bir cevap oluşturulmuş değildir.

Karakter Nedir?

Karakter; bir bireyi diğerlerinden ayıran temel özellik veya davranışlarında var olan tutumlar olarak açıklanabilir. Bir başka ifadeye göre ise bir insanın duygulanma veya davranış şekli, tutumu olarak özetle ifade edilebilir. Açıklanacak olması halinde karakter insanın diğer insanlara nasıl davrandığından hareketle ortaya çıkan bir tutumlar özetidir. Bir insanın karakteri hakkında yorum yaparken gündelik yaşamda bile bazen bencil veya sinirli gibi kavramlardan yararlanılır. Bunlar temelde karakterinin parçalarıdır ve başkalarına davranışları sonucunda ortaya çıkmıştır.

Karakter ve Gen İlişkisi

Uzun zaman boyunca yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar ışığında genlerin karakter üzerinde etki sahibi olduğuna dair sonuçlar elde edilmiştir. Genelleme yapamayacak şekilde olmasına rağmen yine de hiç bir sosyal bilimci bu faktörü göz ardı ederek karakter hakkında yorum yapmamıştır. Eğer bir bireyde etki altında kalan gen sayısı 6 tane ise tek yumurta ikizi olmaları durumunda bu bireyler aynı olacaktır.

Ayrı ayrı ele alındığında ise genlerle açıklanacak bir durum ortaya çıkmayabilir. Bu tarz sonuçların elde edildiği ikiz deneyleri vardır. Karakterin tamamen genden oluştuğunu ispatlayacak sonuçları içeren bir çalışma ortaya çıkmamış olsa bile karakterin genlerden bağımsız olduğunu ortaya atmak da olasılıklar içerisinde kabul edilmez.

ayrıca bakınız : Evde Etkili Diş Beyazlatma Tarifi

Karakter ve Çevre Etkisi

Bir diğer akıllara takılan durum ise karakter ile çevre arasındaki ilişkidir. Kardeş olan iki çocuğun anne ve babaları tarafından ayrı şekilde yetiştirilmesi durumundan hareket eden bilim insanları her iki çocuğunda farklı yetiştirilme tarzı ve farklı çevreler içinde büyüdüğünde farklı karakterlere sahip olduklarını gözlemlediler. Bu durum ikiz olduklarında da aynı şekilde ilerleyebiliyor. İkizlerden bir tanesi fazla meraklı iken diğeri az meraklı olabiliyor ve çevresine ilgisi azalıyor. Bunun için çevrenin etkisi konusunda da genetik etki kadar fazla çalışma bulunuyor.

ayrıca bakınız : Evde Bakıcı İzleme Teknikleri

Kişilik ve Davranış İlişkisi

Karakter daha çok davranışlar sonucunda ortaya çıkan bir kavramdır. Tanımından hareket edildiğinde de aynı sonuç elde edilir. Kişilik ise daha karmaşık olup kişinin kendisiyle alakalı hissettiği özellikler olarak açıklanabilir. Bilim inanları karakterin davranıştan dolayı ortaya çıktığını düşündüğünden genetik miras olması konusunun uzak bir olasılık olduğunu düşünmektedir. Kişilik kavramının ise genetikle daha yakın olduğu düşünülmektedir.

Daha özet hali ile insanın içinden geçen bir fikir genlerle alakalı olan kişilikten ileri gelebilirken bunu davranışa dönüştürmesi konusundaki kararı genlerden daha çok karakterden meydana gelen bir olaydır. Bu şekilde olayların açıklanması daha kolay olmaktadır.

Genetik Olması Durumunda

Karakterin tamamen genetikten ileri gelmesi halinde çevre faktörü dışlanmış olacaktır. Toplumdan uzak ve hiç insan görmeden yaşayan bir bireyin karakterinin genlerden geldiği kabul edildiğinde genetikleri nedeniyle kolaylıkla hayata devam etmesi ve insan gibi yaşaması beklenir. Ama yapılan deneyler sonucunda toplumdan uzak bireylerin daha çok çevresinde gördüğü hayvanlar gibi ilkel şekilde yaşadığı görülmüştür. Bunun için genelleme yapmanın zor olduğu bir durumdur.

Daha fazla yükle
Daha fazla yükle Mehmet DEMİR
Daha fazla yükle Tanıtım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Facebook kullanıcıları bağlantılarını kesebilecek

Facebook kullanıcıların ve web sitelerinin sosyal ağ ile paylaştığı verileri görmesini ve …