Anasayfa Bilgisayar Programcılığı Facebook kullanıcıları bağlantılarını kesebilecek

Facebook kullanıcıları bağlantılarını kesebilecek

3 dk. Okuma süresi
0

Facebook kullanıcıların ve web sitelerinin sosyal ağ ile paylaştığı verileri görmesini ve kontrol etmesini kolaylaştıran yeni aracını duyurdu. Off-Facebook Activity isimli araç ilk olarak İrlanda, Güney Kore ve İspanya’daki kullanıcılara kademeli olarak sunulacak.

Off-Facebook Activity duyuruldu

Facebook tarafından geliştirilen araç önümüzdeki aylarda söz konusu ülkelerin dışındaki ülkelerde de kullanıma sunulacak. Ancak bu bölgelerin pilot bölge olduğunu söyleyebiliriz. Peki bu araç tam olarak ne işe yarıyor?

Şirketin yıllık geliştirici konferasında sahneye çıkan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, kullanıcılarının web tarama geçmişi ile Facebook hesapları arasındaki bağlantıyı kesmelerine izin vermeye başlayacaklarını açıkladı. Şirket aylar süren gecikmenin ardından bu uygulamayı belirli ülkelerde başlattı. Off-Facebook Activity aracının içinde yer alan Geçmişi Temizle aracıyla uygulama hayata geçti.

Cambridge Analytica skandalının ardından tasarlanan araç kullanıcılara, reklamverenlerin hedeflemelerine rağmen veri gizliliği üzerinde daha fazla kontrol sağlama özgürlüğü sunuyor. Kullanıcı bu uygulamayı açtığında gezdiği web sitelerini ve uygulamaları görebiliyor ve Facebook’a bildirebiliyor. Sonrasında Geçmişi Temizle butonunu kullanarak Facebook hesabı ile bu bilgilerin ilişkisini kesebiliyor.

Ayrıca kullanıcı isterse şirketlerin gelecekte kendisiyle ilgili izleme verilerini engellemeyi de tercih edebilir. Facebook dışı tüm gezinme verilerinin ya da belirli uygulamalar ya da web sitelerinin bağlantısı da buradan kesilebilir. Ek olarak şirket, kullanıcıların Facebook, Instagram ve Messenger gibi uygulamalarda, şirketlerin kendilerini reklam hedefi olarak belirlememesi için de veri paylaşımını kesebilir.

Facebook ürünün herkes için güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamak için yavaşça yayıldığını söylüyor.

  Daha fazla yükle
  Daha fazla yükle Mehmet DEMİR
   Daha fazla yükle Bilgisayar Programcılığı

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   İlgili İçerikler

   Important things to do before switching from iPhone X to Google Pixel 3XL

   Intro text we refine our methods of responsive web design, we’ve increasingly focused on m…