Anasayfa Wordpress WordPress Optimizasyon Önerileri

WordPress Optimizasyon Önerileri

6 dk. Okuma süresi
10

WordPress optimizasyon çalışması yaparak sitenizin performansını üst düzeye getirebilirsiniz. WordPress optimizasyon sayesinde siteniz, arama motorları tarafından daha hızlı index alacaktır, bunun sebebi ise; Arama motoru botları hızlı açılan sayfalara daha hızlı tarama yapmasıdır. Site performansınız ne kadar iyi olursa, Arama motorları için artı etken oluşturacaktır. Ayrıca, yavaş bir siteye sahipseniz ziyaretçilerinizi kaybetmeye başlayabilirsiniz. Bu durumda site sahibi olarak değil, kullanıcı gözünden bakmak gerekiyor. Yavaş bir siteye girmek ister misiniz ? Cevap çoğunlukla hayır olacaktır, saniyeler farkıyla ziyaretçilerinizi kaybetmemek için mutlaka wordpress optimizasyon çalışması yapmalısınız. Bu yazımda, WordPress optimizasyon önerilerinde bulunacağım. Diğer wordpress rehberlerine bakmak için anasayfaya gidebilirsiniz.

Wordpress Optimizasyon
WordPress Optimizasyon

WordPress Optimizasyon Önerileri

WordPress optimizasyon önerilerine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bir kaç şey bulunuyor. Hosting veya sunucu seçiminizi doğru yapmanız gerekiyor. Optimize edilmemiş, yetersiz kaynağa sahip hosting hizmetiniz varsa ne kadar site içi optimizasyon çalışması yapsanız bile siteniz yavaş çalışacaktır. Hosting veya sunucu hizmetinizi güvenilir, adı duyulmuş ve optimizasyonu iyi yapılmış firmalardan tercih ediniz.


WordPress Tema ve Eklentilerden Dolayı Yavaşlama

Eğer paylaşımlı bir hosting hizmetine sahipseniz ve wordpress sitenizde kullandığınız tema ve eklentiler çok fazla kaynak kullanımına sebep oluyorsa ve kaynak kullanımı çözülemiyorsa mutlaka sunucuya geçmenizi öneririm.

Kullandığınız temadan dolayı wordpress sitenizde yavaşlık oluyorsa ilk olarak sayfa başına kullanılan sorguları azaltmanız gerekecektir. Örnek olarak Anasayfa’ya giriş yapıldığı zaman 70 sorgu gerçekleştiriliyorsa bu sitenizin anlık olarak yavaşlamasına sebep olabilir. Anlık olarak ziyaretçileriniz yüksekse temanızın yaptığı sorguların azaltılması gerekebilir. Temanızın kullandığı sorgular, veritabanından çekildiği için anlık olarak, veritabanı sunucusunun kaldırabileceğinden fazla sorgu gönderilip alınmaya çalışırsa siteniz geçici olarak yavaşlayacak veya veritabanı hatası verecektir.

Wordpress Optimizasyon
WordPress Optimizasyon

Tema veya eklentilerden dolayı oluşan yüksek kaynak kullanımını azaltmak için mutlaka temada ki sorgu sayısını azaltmalı, sayfaların hızlı yüklenmesi için css ve js dosyalarınızı sıkıştırmalısınız.


WordPress Cache Kullanımı

WordPress cache eklentisi kullanmak, sitenizi rahatlatacaktır. Önbelleğe alınan dosyaları kullanıcıya göstermek sorgu sayısını en aza indireceği için ve direkt html göstereceğinden dolayı wordpress cache kullanımı optimizasyonlarda oldukça yararlıdır. Gelişmiş özellikleri barındıran wordpress cache eklentisi kullanmanız size kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca, cache sistemleri bünyesinde html,css,js dosyalarının sıkıştırılmasını barındırdığı için wordpress optimizasyonunda oldukça etkili olacaktır.


WordPress Görselleri Sıkıştırma

Sitenizde kullandığınız görselleri sıkıştırmanız sitenizin ve yazılarınızın hızlı açılmasını sağlayacaktır. Önerilen boyutlarda görsel kullanımı ve görsellerin sıkıştırılması SEO için önemli bir etkendir. WordPress sitenizde kullandığınız görselleri manuel olarak veya eklentiler yardımıyla sıkıştırmanız site optimizasyonu açısından faydalı olacaktır.

Wordpress Optimizasyon
WordPress Optimizasyon

WordPress Optimizasyon Önerileri

Bu yazımda WordPress optimizasyon önerilerinde bulundum. Temel olarak bu etkenlere dikkat etmenizde fayda var. WordPress optimizasyon çalışmaları için diğer yazılarıma bakabilirsiniz. wordpress rehberlerine bakmak için anasayfaya gidebilirsiniz.

Daha fazla yükle
Daha fazla yükle Mehmet DEMİR
 • mehmet demir

  Domain Transfer Kuralları

  Domain transfer kuralları, alan adınızı başka bir firmaya transfer etmek için gerekli şart…
 • Wordpress Optimizasyon

  CyberPanel WordPress 404 Hatası Çözüm

  Cyperpanel wordpress 404 hatası çözümü için bu rehberden faydalanabilirsiniz. Yazının deva…
 • WordPress Syntax Hatası Çözüm

  Web üzerinde çok sayıda WordPress Syntax Hatası öğreticisi, rehberi ve kod parçacığı var. …
Daha fazla yükle Wordpress

10 Yorumlar

 1. Kaan

  Ekim 4, 2018 at 9:22 am

  WordPress sitem çok yavaştı, yazdığınız önerilerin çoğunu uyguladım ve sitemin açılış hızı arttı, wordpress optimizasyon önerileriniz için çok teşekkürler

  Cevapla

 2. Ahmet Kuru

  Ekim 5, 2018 at 9:35 am

  WordPress optimizasyon ile site açılış hızını ve dolaşım hızını yüksek derecelerde arttırdım. Hatta sitem çok fazla kaynak kullanıyordu, wordpress optimizasyon önerilerinizi uyguladım ve şuan sitemin hızı mükemmel ve kaynak kullanımında %70’lik bir azalma söz konusu. WordPress optimizasyon yazısı için çok teşekkürler.

  Cevapla

 3. Mert Gamsız

  Ekim 6, 2018 at 1:12 am

  WordPress optimizasyon çalışmalarını yaptım, yazınızda paylaştığınız wordpress optimizasyon ayarlarını da uyguladım. Şuan sitem inanılmaz derecede hızlı. Optimizasyon çalışmaları sayesinde site hızınızı inanılmaz seviyelere çıkartabilirsiniz. Optimizasyon ile site açılış hızım 0.3sn oranına kadar düştü.

  Cevapla

 4. Can Erman

  Ekim 6, 2018 at 1:13 am

  WordPress optimizasyon ile artık sitem daha hızlı. Çok teşekkürler.

  Cevapla

  • Mehmet DEMİR

   Ekim 13, 2018 at 10:59 am

   Ben teşekkür ederim. WordPress optimizasyon hakkında sorunuz olursa buradan tekrar yazabilirsiniz.

   Cevapla

 5. Cengiz

  Ekim 31, 2018 at 5:03 pm

  Gerçekten başarılı bir paylaşım olmuş, faydalı buldum teşekkür ediyorum.

  Cevapla

 6. Halit Kuşcu

  Ekim 31, 2018 at 6:00 pm

  Yeni güncelleme güzel olmuş, WordPress optimizasyon eklentileri deniyorum 🙂

  Cevapla

 7. Çağrı Mustafa Alkan

  Aralık 13, 2018 at 1:20 pm

  Aslında optimizasyon için en başında mümkün olduğunca sade bir site kurmakta fayda var. Daha sonrasında yine sistemde sorunların mevcut olduğunu görürseniz bu yazıdaki önerileri birebir uygulayabilirsiniz. Bir de yeni yazı yazarken kullanacağınız görsellerin optimize edilmiş olmasına dikkat edin.

  Cevapla

 8. Erkan

  Aralık 13, 2018 at 4:39 pm

  Zaman içerisinde sitem gittikçe yavaşlamaya başladı, denemekte fayda var. Teşekkür ederim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Facebook kullanıcıları bağlantılarını kesebilecek

Facebook kullanıcıların ve web sitelerinin sosyal ağ ile paylaştığı verileri görmesini ve …